Muzeum Śląskie w Katowicach

To wdrożenie zapisuje się jako jedno z największych wdrożeń w historii firmy SoftCOM. W 2012 roku system iKSORIS został zainstalowany w Muzeum Śląskim w Katowicach, jednak z uwagi na zakończenie budowy nowej siedziby muzeum, mieliśmy możliwość rozbudowy w znacznym stopniu naszego programu. Dostarczyliśmy dodatkowy sprzęt oraz całkiem nowe rozwiązania informatyczne indywidualnie dopasowane do potrzeb muzeum.

Wdrożenie w Muzeum Śląskim składało się z wielu rozwiązań dedykowanych konkretnie dla tej instytucji.

Między innymi dostarczyliśmy druki biletowe z wbudowanym chipem RFID. Bilety umożliwiają rejestrowanie ich w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach podczas zwiedzania ekspozycji. Na stronie internetowej muzeum zwiedzający zyskali możliwość prześledzenia własnej historii zwiedzania oraz zorientowania się czego jeszcze nie obejrzeli w muzeum. W tym celu rozbudowaliśmy standardową funkcjonalność Modułu Internet, a także zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy urządzenia odczytujące i przetwarzające dane umieszczone w wielu miejscach na ekspozycji muzealnej. Dostarczyliśmy również karty RFID spełniające funkcję pamiątkowego biletu rocznego do muzeum. Wraz z nimi na dostawę składała się drukarka kart plastikowych umożliwiająca umieszczenie wydruku oraz jednoczesne zakodowanie nośnika.

Wśród dostarczonych urządzeń znalazły się m.in.: serwer, terminale kasowe, monitory, urządzenia sieci bezprzewodowej, kilkanaście drukarek, w tym drukarki fiskalne i bardzo zaawansowane technologicznie drukarki biletowe firmy BOCA. Jako ciekawostkę możemy się pochwalić, że Muzeum Śląskie w Katowicach jest pierwszą instytucją w Europie, w której zainstalowane zostały dwutorowe drukarki BOCA L-2 z modułem kodującym w technologii RFID. Ponadto muzeum zakupiło u nas palmtopy ułatwiające kontrolę biletów, w tym palmtopy odczytujące dane z biletów zbliżeniowych. Zajęliśmy się także przebudową kilku lad kasowych i w ten sposób zwiększyliśmy ergonomię i wygodę pracy kasjerów.

Muzeum Śląskie to nowoczesna placówka, która korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy zadowoleni z tak dużego wdrożenia. Po raz kolejny potwierdziliśmy, że system biletowy iKSORIS jest elastyczny, uniwersalny, cały czas się rozwija i dostosowuje do potrzeb Klientów.