Sprzęt drukujący bilety na papierze termicznym

Do wydruku biletów służą specjalne termiczne drukarki, w których najczęściej umieszcza się przygotowane wcześniej rolki biletowe z projektem (połączone ze sobą bilety), na których drukarka nadrukowuje dowolne informacje (nazwa wydarzenia, termin, rodzaj biletu, numer miejsca i rzędu, kod kreskowy, numer biletu, logotypy, tekst reklamowy czy fragment regulaminu). Należy zakupić tyle drukarek biletów ile planowanych jest stanowisk kasowych.

 

Dla muzeów i innych obiektów turystycznych, wśród których zwiedzający to głównie grupy zorganizowane, polecamy drukarki biletowe wyposażone w gilotynę do cięcia biletów. W pozostałych instytucjach doskonale sprawdzą się nieco tańsze drukarki (bez noża), a bilety odrywane będą ręcznie przez kasjera wzdłuż znajdującej się na nich perforacji.

 

Wśród mniejszych instytucji (np. lokalnych kin i centrów kultury) lub dysponujących ograniczonym budżetem, proponujemy dostawę drukarki fiskalnej z funkcją drukowania biletów. Bilety drukowane są na tzw. papierze paragonowym, odcinane kolejno wbudowaną gilotyną. Na tym samym urządzeniu w ramach tej samej operacji drukowany jest także paragon fiskalny. W ten sposób redukujemy wydatki związane z zakupem dedykowanej drukarki biletowej oraz koszt stały w postaci specjalnych druków biletowych. W dowolnym momencie w przyszłości możliwe jest dokupienie właściwej drukarki i kontynuowanie sprzedaży w oparciu o druk biletów pamiątkowych.

 

 

Druki biletowe wykonujemy na papierze termicznym lub termotransferowym. Bilety charakteryzują się pewnymi parametrami, które należy określić, pamiętając, że każdy z nich ma wpływ na jednostkowy koszt biletu. Przed wdrożeniem systemu i dostawą biletów wysyłamy wytyczne do opracowania projektu zgodnie z wymaganiami sprzętowymi naszych drukarek.

 

Nakład:


Cena przygotowania biletów zależy w głównej mierze od ilości zamawianych jednorazowo sztuk biletów nawiniętych na szpulę umieszczaną w drukarce biletowej lub przygotowanych w formie tzw. składanki. Ze względu na możliwość nadrukowania informacji o bilecie przez drukarki, nie ma konieczności zamawiania biletów w kilku różnych projektach w zależności od jego rodzaju. Najczęściej spotykamy się z zamówieniami 10 000 - 100 000 sztuk rocznie.

 

Rozmiar biletu:


Bilety mają najczęściej kształt prostokąta lub kwadratu. Ich rozmiar zależy od ilości informacji, które mają zostać nadrukowane. Najczęściej nadrukowywane są: nazwa wydarzenia, termin, rodzaj i cena biletu, numer rzędu i miejsca (w przypadku sal z numerowanymi miejscami), kod kreskowy biletu (służy do kontroli dostępu i ułatwia operacje zwrotu czy wymiany), tekst reklamowy. Szerokość i długość biletu jest różna w zależności od konkretnego modelu drukarki. Można przyjąć, że szerokość biletu może wynosić 50-105 mm, a długość 10-300 mm.

 

Sposób oddzielania biletów:


Bilety umieszczane są w drukarce na rolce. Po nadrukowaniu odpowiedniej treści bilet musi zostać oddzielony od następnego. Istnieją 2 sposoby wykonywania tej czynności:

 

Bilety odrywane ręcznie:
Takie bilety posiadają przygotowaną perforację ułatwiającą oderwanie biletu w odpowiednim miejscu. Jest to tanie rozwiązanie i sprawdza się jeżeli ilość jednorazowo drukowanych biletów nie przekracza kilkunastu. W przypadku większej ilości biletów taśma z nadrukowanymi biletami jest długa i uciążliwe jest jej odrywanie.

 

Bilety cięte automatyczną gilotyną:
Takie bilety nie posiadają perforacji. Są cięte w odpowiednim miejscu przez gilotynę zainstalowaną wewnątrz drukarki. Jest to idealne rozwiązanie przy sprzedaży biletów dla dużych grup zwiedzających. Każdy bilet po nadrukowaniu jest automatycznie odcinany od reszty taśmy. Kasjer podaje klientowi pocięte, osobne bilety.

 

Nadruk na bilecie:


Bilety mogą zostać dostarczone z nadrukiem. Najczęściej jest to logo, dane adresowe instytucji, logotypy sponsorów, teksty reklamowe. W zależności od upodobań możemy również przygotować bilety w ciągu na tej samej taśmie ułożone w formie sekwencji z różnymi projektami. Poniżej prezentujemy przykładowe bilety Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Fabryki Emalia Oskara Schindlera oraz Podziemi Rynku w Krakowie.

 

Cena biletów zależy również od:


  • zadruku poszczególnych stron (bez zadruku, druk na jednej stronie, druk obustronny),
  • ilości kolorów zadruku na każdej ze stron,
  • gramatury i właściwości surowca.
Zobacz także: Serwer | Zestaw komputerowy | Drukarka fiskalna
Drukarka biletów | Skaner dowodów osobistych